
9.7.2025 (SITA.sk) – S falošnou vstupenkou sa na festival nedostanete, Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) preto upozorňuje na podvodníkov. S letnými festivalmi prichádzajú totiž aj podvodníci, ktorí na inzertných portáloch a sociálnych sieťach ponúkajú vstupenky za výhodné ceny. NBÚ preto upozorňuje na obozretnosť pri nákupe lístkov mimo oficiálnych predajných kanálov.
Dojem výhodnej ponuky
NBÚ vysvetlil, že podvodníci sa snažia vyvolať dojem výhodnej ponuky. Snažia sa získať si dôveryhodnosť aj tým, že nežiadajú hneď plnú sumu za lístok, ale len zálohu.
„Pri týchto podvodoch využívajú techniky sociálneho inžinierstva, prostredníctvom ktorých cielene vplývajú na správanie a emócie svojich obetí. Často sa snažia vytvoriť pocit naliehavosti alebo hrozby, aby obeť konala rýchlo a bez dôkladného preverenia ponuky,“ vysvetlil NBÚ.
Typickým príkladom sú vety ako: „Mám viac záujemcov, ale ste prvý – ak zaplatíte hneď, vstupenka je vaša“, čo často vedie k tlaku na rýchlu platbu, ideálne okamžitým bankovým prevodom.
Aké sú najčastejšie typy podvodov?
NBÚ v tejto súvislosti upozornil na najčastejšie typy podvodov. Falošní predajcovia na sociálnych sieťach a portáloch často ponúkajú vstupenky za podozrivo nízke ceny. Ich častou praktikou je napríklad žiadosť o zálohu, čím si získavajú dôveru kupujúceho.
„Na podobné ponuky môžete naraziť aj na podvodných weboch, ktoré sa prezentujú ako predajca lístkov na festival, alebo tzv. reseller. Často v nich ponúkajú drahšie lístky, keďže sa spoliehajú na to, že ľudia na poslednú chvíľu zaplatia viac, len aby sa dostali na festival alebo koncert,“ priblížil NBÚ.
Ako ďalej upozornil, podvodníci môžu byť dokonca ochotní sa stretnúť osobne, čím si zvyšujú dôveryhodnosť. Na stretnutí odovzdajú síce fyzickú vstupenku, tá však môže obsahovať pozmenený QR kód, ktorý pri vstupe na festival alebo koncert nebude platný. „Niektorí predajú rovnaký lístok viacerým osobám,“ doplnil NBÚ.
Falošné webové stránky či súťaže
NBÚ ďalej upozornil aj na falošné webové stránky a aplikácie. „Podvodníci vytvárajú kópie originálnych stránok, ktorých URL adresa je podobná tej oficiálnej. Cieľom je vylákať osobné údaje, údaje z platobných kariet alebo uskutočniť neoprávnené platby,“ vysvetlil úrad.
Na kúpu lístkov pritom môžu nabádať aj podvodné súťaže či reklamy, ktoré sa šíria prostredníctvom e-mailov či sociálnych sietí. Obsahujú pritom odkazy na škodlivé stránky, ktoré môžu obsahovať malvér alebo viesť k inštalácii falošných aplikácií.
Odporúčania, ako nenaletieť
NBÚ súčasne priniesol odporúčania, ako takýmto podvodníkom nenaletieť. Odporúča kupovať vstupenky výhradne cez oficiálne a overené predajné kanály a kontrolovať adresy stránok, na ktorých sa predávajú lístky.
„Vyhýbajte sa stránkam bez zabezpečenia (https),“ zdôraznil NBÚ. Potrebné je tiež dôkladne overiť platnosť vstupenky a prítomnosť ochranných prvkov na nej.
„Neposielajte peniaze neznámym osobám ani cez rýchle bankové prevody,“ apeluje NBÚ. Ďalej úrad odporúča sťahovať aplikácia len z oficiálnych obchodov ako Google Play či App Store. V prípade podozrenia je potrebné kontaktovať políciu.
„Podvodníci sú čoraz sofistikovanejší – nezabúdajte, že bezpečný nákup vstupenky vám môže ušetriť nielen peniaze, ale aj veľké sklamanie,“ uzavrel NBÚ.
Viac k témam: Festivaly, Podvodné e-maily, Podvodníci, Vstupenky
Zdroj: SITA.sk – S falošnou vstupenkou sa na festival nedostanete, ako nenaletieť na praktiky podvodníkov? © SITA Všetky práva vyhradené.